GUIDE: OS-program 2018: Alla tider – alla dagar

Hela schemat för vinter–OS med datum, tv-tider, program dag för dag och tidskillnaden

SPORTBLADET

Snart drar vinter-OS 2018 i Pyeongchang igång, och det är hög tid att läsa på.
OS äger rum mellan 8–25 februari.
Här är hela schemat med alla tv-tider och datum att hålla koll på samt den svenska OS-truppen.

Tv-sändningarna i OS

Vinter-OS i Pyeongchang avgörs 9-25 februari. Tv-bolaget Discovery har tv-rättigheterna och sänder så här:

  • Kanal 5: Huvudkanal, dygnet runt. De viktigaste tävlingarna ur svenskt perspektiv, inklusive ishockeyn. Sammandrag på eftermiddagarna. Magasinsprogram med Jessica Almenäs på kvällstid.

  • Kanal 9: Kompletterar, bland annat när tävlingarna krockar.

  • Eurosport 1: Här sänds ishockeyn.

  • Eurosport 2: Bredare utbud, ur internationellt perspektiv.

  • Eurosport Play: En lång rad sändningar från en massa sporter.

Discoverys expertkommentatorer: Kim Martin Hasson, Peter Forsberg, Håkan Loob, Calle Johansson och Daniel Rudslätt (ishockey), Per Elofsson och Anders Södergren (skidor), Anja Pärson och Hans Olsson (alpint), Magdalena Forsberg och Carl-Johan Bergman (skidskytte).

Discoverys profiler: Jessica Almenäs, Jonas Karlsson och Karin Frick (programledare), Patrick Ekwall, Camilla Enström och Isabel Boltenstern (reportrar), Tommy Åström, Roberto Vacchi, Niklas Jarelind (kommentatorer).Tidskillnaden mellan Sverige och Pyeongchang är åtta timmar

Torsdagen den 8 februari

01.05 Curling, mixeddubbel, grundspel
12.05 Curling, mixeddubbel, grundspel
13.30 Backhoppning, herrar, normalbacke, kval

Fredagen den 9 februari

00.35 Curling, mixeddubbel, grundspel
02.00 Freestyle, damer, puckelpist, kval
02.00 Konståkning, lagtävling, herrar och par, kortprogram
03.45 Freestyle, herrar, puckelpist, kval
05.35 Curling, mixeddubbel, grundspel
12.00 Invigning

Foto: AFP
OS – så ser arenorna ut med 100 dagar kvar 00:35

Lördagen den 10 februari

01.05 Curling, mixeddubbel, grundspel
02.00 Snowboard, herrar, slopestyle, kval
08.15 Längdskidor, damer, skiathlon
08.40 Ishockey, damer, grundspel Japan - Sverige
11.00 Short track, herrar 1 500 m final, damer 500 m kval, damer 3 000 m stafett kval
11.10 Rodel, herrar, enmans, heat 1 och 2
12.00 Skridsko, damer, 3 000 m, individuellt
12.05 Curling, mixeddubbel, grundspel
12.15 Skidskytte, damer, 7,5 km, sprint
13.10 Ishockey, damer, grundspel Schweiz - Sydkorea
13.35 Backhoppning, herrar, normalbacke, final

Söndagen den 11 februari

01.05 Curling, mixeddubbel, grundspel
02.00 Konståkning, lagtävling, isdans och damer, korta program, par fritt program
02.00 Snowboard, herrar, slopestyle, final
03.00 Alpint, herrar, störtlopp
05.30 Snowboard, damer, slopestyle, kval
07.15 Längdskidor, herrar, skiathlon
08.00 Skridsko, herrar, 5 000 m, individuellt
08.40 Ishockey, damer, grundspel Finland - USA
10.50 Rodel, herrar, enmans, heat 3 och 4
11.30 Freestyle, damer, puckelpist, final omgång 1
12.05 Curling, mixeddubbel, skiljeomgångar
12.15 Skidskytte, herrar, 10 km, sprint
13.00 Freestyle, damer, puckelpist, final omgång 2 och 3
13.10 Ishockey, damer, grundspel Kanada - Ryssland

Måndagen den 12 februari

01.05 Curling, mixeddubbel, semifinaler
02.00 Snowboard, damer, slopestyle, final
02.00 Konståkning, lagtävling, herrar, damer och isdans fritt program
02.15 Alpint, damer, storslalom, åk 1
05.30 Snowboard, damer, halfpipe, kval
05.45 Alpint, damer, storslalom, åk 2
08.40 Ishockey, damer, grundspel Schweiz - Japan
11.10 Skidskytte, damer 10 km, jaktstart
11.30 Freestyle, herrar, puckelpist, final omgång 1
11.50 Rodel, damer, enmans, heat 1 och 2
12.05 Curling, mixeddubbel, semifinaler
13.00 Skidskytte, herrar, 12,5 km, jaktstart
13.00 Freestyle, herrar, puckelpist, final omgång 2 och 3
13.10 Ishockey, damer, grundspel Sverige - Sydkorea
13.30 Skridsko, damer, 1 500 m, individuellt
13.50 Backhoppning, damer, normalbacke, final

Foto: AFP

Tisdagen den 13 februari

01.05 Curling, mixeddubbel, bronsmatch
02.00 Snowboard, damer, halfpipe, final
03.30 Alpint, herrar, kombination, störtlopp
05.00 Snowboard, herrar, halfpipe, kval
07.00 Alpint, herrar, kombination, slalom
08.40 Ishockey, damer, grundspel Kanada - Finland
09.30 Längdskidor, damer/herrar, sprint, klassiskt, kval
11.00 Short track, damer 500 m final, herrar 1 000 m kval, herrar 5 000 m stafett kval
11.30 Rodel, damer enmans, heat 3 och 4
12.00 Längdskidor, damer/herrar, sprint, finaler
12.00 Skridsko, herrar 1 500 m, individuellt
12.05 Curling, mixeddubbel, final
13.10 Ishockey, damer, grundspel USA - Ryssland

Onsdagen den 14 februari

01.05 Curling, herrar, grundspel
02.00 Konståkning, par, korta programmet
02.15 Alpint, damer, slalom, åk 1
02.30 Snowboard, herrar, halfpipe, final
04.10 Ishockey, damer, grundspel Sverige - Schweiz
05.45 Alpint, damer, slalom, åk 2
06.05 Curling, damer, grundspel
07.00 Nordisk kombination, ind. Gundersen, normalbacke
08.40 Ishockey, damer, grundspel Sydkorea - Japan
09.45 Nordisk kombination, ind. Gundersen, 10 km
11.00 Skridsko, damer, 1 000 m, individuellt
12.05 Skidskytte, damer, distans 15 km
12.05 Curling, herrar, grundspel
12.20 Rodel, tvåmanna, heat 1 och 2
13.10 Ishockey, herrar, grundspel Slovakien - Ryssland, USA - Slovenien

Torsdagen den 15 februari

01.05 Curling, damer, grundspel
02.00 Skeleton, herrar, heat 1 och 2
02.30 Konståkning, par, fritt program
03.00 Snowboard, herrar, snowboardcross seedningsrunda
03.00 Alpint, herrar, super-G
04.10 Ishockey, herrar, grundspel Finland - Tyskland
04.10 Ishockey, damer, grundspel USA - Kanada
05.30 Snowboard, herrar, snowboardcross, finaler
06.05 Curling, herrar, grundspel
07.30 Längdskidor, damer, 10 km fristil
08.40 Ishockey, herrar, grundspel Norge - Sverige
08.40 Ishockey, damer, grundspel Ryssland - Finland
12.00 Freestyle, damer, hopp, kval
12.00 Skidskytte, herrar, distans, 20 km
12.00 Skridsko, herrar, 10 000 m, individuellt
12.05 Curling, damer, grundspel
13.10 Ishockey, herrar, grundspel Tjeckien - Sydkorea, Schweiz - Kanada
13.30 Rodel, lag, stafett

Fredagen den 16 februari

01.05 Curling, herrar, grundspel
01.30 Skeleton, herrar, heat 3 och 4
02.00 Snowboard, damer, snowboardcross, seedningsrunda
02.00 Konståkning, herrar, korta programmet
04.10 Ishockey, herrar, grundspel USA - Slovakien
04.15 Snowboard, damer, snowboardcross, finaler
06.05 Curling, damer, grundspel
07.00 Längdskidor, herrar, 15 km fristil
08.40 Ishockey, herrar, grundspel Ryssland - Slovenien
12.00 Freestyle, damer, hopp, final
12.00 Skridsko, damer, 5 000 m, individuellt
12.05 Curling, herrar, grundspel
12.20 Skeleton, damer, heat 1 och 2
13.10 Ishockey, herrar, grundspel Finland - Norge, Sverige - Tyskland
13.30 Backhoppning, herrar, stora backen, kval

Foto: Tobias Röstlund / TT / TT NYHETSBYRÅN

Lördagen den 17 februari

01.05 Curling, damer, grundspel
02.00 Freeski, damer, slopestyle, kval
02.00 Konståkning, herrar, fritt program
03.00 Alpint, damer, super-G
04.10 Ishockey, herrar, grundspel Kanada - Tjeckien
04.10 Ishockey, damer, kvartsfinal
05.00 Freeski, damer, slopestyle, finaler
06.05 Curling, herrar, grundspel
08.40 Ishockey, herrar, grundspel Sydkorea - Schweiz
08.40 Ishockey, damer, kvartsfinaler
10.30 Längdskidor, damer, 4x5 km, stafett
11.00 Short track, damer 1 500 m final, herrar 1 000 m final
12.00 Freestyle, herrar, hopp, kval
12.05 Curling, damer, grundspel
12.15 Skidskytte, damer, 12,5 km, masstart
12.20 Skeleton, damer, heat 3 och 4
13.10 Ishockey, herrar, grundspel Slovenien - Slovakien
13.30 Backhoppning, herrar, stora backen, final

Söndagen den 18 februari

01.05 Curling, herrar, grundspel
02.00 Freeski, herrar, slopestyle, kval
02.15 Alpint, herrar storslalom, åk 1
04.10 Ishockey, herrar, grundspel Tyskland - Norge
04.10 Ishockey, damer, placeringsmatcher
05.15 Freeski, herrar, slopestyle, finaler
05.45 Alpint, herrar, storslalom, åk 2
06.05 Curling, damer, grundspel
07.15 Längdskidor, herrar, 4x10km, stafett
08.40 Ishockey, herrar, grundspel Tjeckien - Schweiz
08.40 Ishockey, damer, placeringsmatcher
12.00 Freestyle, herrar, hopp, final
12.00 Skridsko, herrar lag jaktstart kval, damer 500 m individuellt
12.05 Bob, tvåmanna, heat 1 och 2
12.05 Curling, herrar, grundspel
12.15 Skidskytte, herrar, 15 km, masstart
13.10 Ishockey, herrar, grundspel Sverige - Finland

Måndagen den 19 februari

01.05 Curling, damer, grundspel
01.30 Snowboard, damer, big air, kval
02.00 Freeski, damer, halfpipe, kval
02.00 Konståkning, isdans, korta programmet
05.10 Ishockey, damer, semifinal
06.05 Curling, herrar, grundspel
12.00 Skridsko, damer lag jaktstart kval, herrar 500 m individuellt
12.05 Curling, damer, grundspel
12.15 Bob, tvåmanna, heat 3 och 4
13.10 Ishockey, damer, semifinal
13.30 Backhoppning, herrar, lag, stora backen

Tisdagen den 20 februari

01.05 Curling, herrar, grundspel
02.00 Konståkning, isdans, fria danser
02.30 Freeski, damer, halfpipe, final
04.10 Ishockey, herrar, åttondelsfinal
04.10 Ishockey, damer, placeringsmatcher
05.00 Freeski, herrar, halfpipe, kval
06.05 Curling, damer, grundspel
08.40 Ishockey, herrar, åttondelsfinal
08.40 Ishockey, damer, placeringsmatcher
11.00 Short track, damer 1 000 m kval, herrar 500 m kval, damer 3 000 m stafett final
11.00 Nordisk kombination, ind. Gundersen, stora backen
12.05 Curling, herrar, grundspel
12.15 Skidskytte, mixed, stafett
12.50 Bob, damer, heat 1 och 2
13.10 Ishockey, herrar, åttondelsfinaler
13.45 Nordisk kombination, ind. Gundersen, 10 km

Onsdagen den 21 februari

01.05 Curling, damer, grundspel
01.30 Snowboard, herrar, big air, kval
02.00 Konståkning, damer, korta programmet
03.00 Alpint, damer, störtlopp
03.30 Freestyle, herrar, skicross, seedningsrunda
04.10 Ishockey, herrar, kvartsfinal
05.15 Freestyle, herrar, skicross, finaler
06.05 Curling, herrar, grundspel
08.40 Ishockey, herrar, kvartsfinal
08.40 Ishockey, damer, bronsmatch
09.00 Längdskidor, sprintstafett, damer och herrar, kval
11.00 Längdskidor, sprintstafett, damer och herrar, finaler
12.00 Skridsko, damer/herrar, lag, finaler
12.05 Curling, damer, grundspel
12.40 Bob, damer, heat 3 och 4
13.10 Ishockey, herrar, kvartsfinaler

Torsdagen den 22 februari

01.05 Curling, skiljeomgångar
02.15 Alpint, herrar, slalom, åk 1
03.30 Freeski, herrar, halfpipe, final
04.00 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom, kval
05.10 Ishockey, damer, final
05.45 Alpint, herrar slalom, åk 2
08.30 Nordisk kombination, lag, Gundersen, stora backen
11.00 Short track, herrar 500 m final, damer 1 000 m final, herrar 5 000 m stafett final
11.20 Nordisk kombination, lag, Gundersen 4x5 km
12.05 Curling, herrar, semifinaler
12.15 Skidskytte, damer, stafett, 4x6 km

Fredagen den 23 februari

01.30 Snowboard, damer, big air, final
02.00 Konståkning, damer, fritt program
03.00 Alpint, damer, kombination, störtlopp
03.30 Freestyle, damer, skicross, seedningsrunda
05.15 Freestyle, damer, skicross, finaler
06.30 Alpint, damer, kombination, slalom
07.35 Curling, herrar, bronsmatch
08.40 Ishockey, herrar, semifinal
11.00 Skridsko, herrar, 1 000 m, final
12.05 Curling, damer, semifinaler
12.15 Skidskytte, herrar, stafett, 4x7,5 km
13.10 Ishockey, herrar, semifinal

Lördagen den 24 februari

01.30 Bob, fyrmanna, heat 1 och 2
02.00 Snowboard, herrar, big air, final
03.00 Alpint, lagtävling
04.00 Snowboard, damer/herrar, parallellstorslalom final
06.00 Längdskidor, herrar, 50 km, masstart
07.35 Curling, herrar, final
12.00 Skridsko, damer/herrar, masstart
12.05 Curling, damer, bronsmatch
13.10 Ishockey, herrar, bronsmatch

Söndagen den 25 februari

01.05 Curling, damer, final
01.30 Bob, fyrmanna, heat 3 och 4
01.30 Konståkning, galashow
05.10 Ishockey, herrar, final
07.15 Längdskidor, damer, 30 km, masstart
12.00 Avslutning

Hittills uttagna svenskarna till truppen till Vinter-OS i Pyeongchang

Skidor: Charlotte Kalla, Stina Nilsson, Hanna Falk, Ida Ingemarsdotter, Ebba Andersson, Anna Haag, Anna Dyvik, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson, Teodor Petersson, Daniel Rickardsson, Jens Burman, Oskar Svensson, Viktor Thorn, stafettlaget damer, stafettlaget herrar, sprintstafett dam, sprintstafett herr.

Skidskytte: Mona Brorsson, Hanna Öberg, Anna Magnusson, Linn Persson, Elisabeth Högberg, Fredrik Lindström, Sebastian Samuelsson, Jesper Nelin, Martin Ponsilouma, Peppe Femling, stafettlaget damer, stafettlaget herrar och stafettlaget mixed.

Alpint: Frida Hansdotter (slalom), Anna Swenn-Larsson (slalom), Emelie Wikström (slalom), Estelle Alphand, Sara Hector (storslalom), Lisa Hörnblad, André Myhrer (slalom), Mattias Hargin (slalom), Matts Olsson (storslalom) samt laget i parallellslalom.

Freeskiing: Jennie-Lee Burmansson (slopestyle), Emma Dahlström (slopestyle), Henrik Harlaut (slopestyle), Jesper Tjäder (slopestyle), Oscar Wester (slopestyle), Oliwer Magnusson (slopestyle).

Snowboard: Niklas Mattsson (slopestyle och big air).

Skicross: Sandra Näslund, Lisa Andersson, Victor Öhling Norberg, Erik Mobärg, Viktor Andersson.

Puckelpist: Walter Wallberg, Ludvig Fjällström, Felix Elofsson.

Ishockey: Damer: Sara Grahn, Sarah Berglind, Minatsu Murase, Emilia Ramboldt, Annie Svedin, Johanna Olofsson, Johanna Fällman, Maja Nylén Persson, Elin Lundberg, Emmy Alasalmi, Anna Borgqvist, Erica Udén Johansson, Pernilla Winberg, Emma Nordin, Rebecca Stenberg, Erika Grahm, Olivia Carlsson, Hanna Olsson, Maria Lindh, Lisa Johansson, Sara Hjalmarsson, Sabina Küller och Fanny Rask. Herrar: Jonas Enroth, Viktor Fasth, Magnus Hellberg, Staffan Kronwall, Mikael Wikstrand, Patrik Hersley, Johan Fransson, Simon Bertilsson, Rasmus Dahlin, Erik Gustafsson, Jonas Ahnelöv, Joakim Lindström, Fredrik Pettersson, Pär Lindholm, Dennis Everberg, Joel Lundqvist, Alexander Bergström, Viktor Stålberg, Dick Axelsson, Oscar Möller, Carl Klingberg, Anton Lander, Linus Omark.

Curling: Anna Hasselborg, Agnes Knochenhauer, Sara McManus, Sofia Mabergs och reserven Jennie Wåhlin samt Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren och reserven Henrik Leek.

Skridsko: Nils van der Poel.

Konståkning: Anita Östlund.